Aktualności


ŚNIADANIE WIELKANOCNE W DOMU SENIORA

2016-03-23

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Niesie radość i nadzieję. Z tym świętem wiąże się wiele różnych zwyczajów. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów, inne uległy zapomnieniu.
Dla naszych seniorów przygotowaliśmy śniadanie – najważniejszy i starannie pielęgnowany przez nas zwyczaj tych świąt. Wielkanocne śniadanie podczas, którego dzielimy się jajkiem i składamy sobie życzenia, bez wyjątku cieszy każdego z nas. Jest to czas pełen radości ze spotkania z najbliższymi osobami i radości, że zmartwychwstał Chrystus.

czytaj całośćczytaj całość...

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


  Godziny pracy OPS w Wielki Piątek

  2016-03-23

  Uprzejmie informujemy, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy 25 marca 2016 r. (Wielki Piątek) będzie czynny od 7:15 do 12:00


  Program Rodzina 500 plus

  2016-03-23

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy informuje,

  że począwszy od 1 kwietnia br. wnioski w ramach programu Rodzina 500 plus
  będą wydawane i przyjmowane
  od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 17.00


  Informacja o wynikach naboru na dwa wolne stanowiska urzędnicze

  2016-03-08

  Informacja w załączniku.

  Dołączone pliki:


  Osoby do świadczenia usług opiekuńczych

  2016-03-01

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy poszukuje osób do świadczenia usług opiekuńczych na umowę zlecenie na terenie Gminy Opalenica. Szczegółowe informacje można uzyskać Ośrodku Pomocy Społecznej w Opalenicy, ul. Wyzwolenia 27 od poniedziałku do piątku od godz. 7.15 – 15.15 w pokoju nr 3.


  Otwarty i konkurencyjny nabór na dwa wolne stanowiska urzędnicze w Ośrodku Pomocy Społecznej - inspektor

  2016-02-22

  Opalenica, 22 lutego 2016r.


  DYREKTOR OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W OPALENICY

  ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór

  na dwa wolne stanowiska urzędnicze w Ośrodku Pomocy Społecznej

  w Opalenicy, ul. Wyzwolenia 27, 64-330 Opalenica

  Stanowisko pracy:
  Inspektor

  czytaj całośćczytaj całość...

  Dołączone pliki:


  ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE 500+

  2016-02-19

  logo


  Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy informuje, iż na mocy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci będzie realizował zadania z zakresu świadczenia wychowawczego (500+).

  czytaj całośćczytaj całość...


  Składanie wniosków za pomocą systemu teleinformatycznego

  2016-02-19

  Portal do składania wniosków w formie elektronicznej: https://empatia.mpips.gov.pl/

  Na portalu emp@tia można wypełnić wniosek dla siebie lub innej osoby i przesłać go do OPS (Ośrodka Pomocy Społecznej) lub urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania.

  czytaj całośćczytaj całość...

  Dołączone pliki:


  TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM

  2016-02-18

  INICJATYWA
  „TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM”

  Ministerstwo Sprawiedliwości wyszło z inicjatywą zorganizowania „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

  W dniach od 22 do 27 lutego 2016 r. w trakcie pełnionych dyżurów, osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawników, psychologów oraz przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Izby Radców Prawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej, Prokuratury Generalnej, Krajowej Rady Komorniczej, Krajowej Rady Notarialnej, Krajowej Rady Kuratorów, a także Naczelnej Izby Lekarskiej.

  Na terenie województwa wielkopolskiego dyżury będą się odbywały w Fundacji „Dziecko w Centrum” w Poznaniu przy ul. Zeylanda 9/3, (tel. 786 160 100, e-mail: pomoc@pokrzywdzeni.poznan.pl) od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w sobotę w godzinach od 10.00 do 13.00.

  Dodatkowe informacje na temat „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” dostępne są na stronie internetowej pod adresem www.pokrzywdzeni.gov.pl

  Lista punktów pomocy i plakat w załącznikach.

  Dołączone pliki:


  Wesołe seniorki zakończyły karnawał

  2016-02-15

  „Wesołe Seniorki” zakończyły karnawał spędzają go na scenie. Pierwszy z występów odbył się w sali wiejskiej w Rudnikach dnia 7 lutego 2016r. Był to przegląd zespołów muzycznych z terenu Gminy Opalenicy pt.: „Wspomnień Czar. Piosenki Maryli Rodowicz”. Na scenie pojawili się wic wykonawcy w barwnych stylizacjach. Królowały długie suknie, mnóstwo barw, pióra, kapelusze, gitary czyli atrybuty kojarzące się z tą niesamowicie kreatyną artystką. Podczas przeglądu na scenie prezentowały swój repertuar zespoły z gminy Opalenica, a wśród nich „Wesołe Seniorki".
  Kolejnym wydarzeniem muzycznym podczas którego „Wesołe Seniorki” reprezentowały naszą gminę to XIV edycja Chóralnego Podkoziołka, który odbył sie w Nowotomyskim Ośrodku Kultury dnia 9 lutego 2015r. Wystąpiło 15 chórów oraz zespołów śpiewaczych z terenu powiatu nowotomyskiego. Wśród nich znalazły się też „Wesołe Seniorki” ze swoim skocznym repertuarem. Po występach scenicznych był tez czas na zabawę podkoziołkową i ciepły posiłek.

  Iwona Tadyszak

  Dołączona galeria:

  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

  pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


   Grupa „Nigdy nie jest za późno” u gospodyń w Rudnikach

   2016-02-04

   Grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” nieustannie prezentuje swoje sztuki na deskach scen naszego powiatu. Tym razem swoją sentymentalną sztukę „Gość oczekiwany” pokazała w Rudnikach dla Koła Gospodyń Wiejskich. Spotkanie noworoczne, na które gospodynie z Rudnik zaprosiły naszych aktorów odbyło się dnia 26 stycznia 2016r. w tamtejszej sali wiejskiej. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i przy syto zastawionych smacznymi przekąskami stołach.


   Iwona Tadyszak

   Dołączona galeria:

   nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

   pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


    Karnawałowa zabawa seniorów

    2016-02-02

    Początek roku rozpoczyna nowy rozdział w naszym życiu. To jaki on będzie, tak naprawdę nie wie nikt. Czy będzie gorzki i osamotniony, czy też słodki i pełen aktywności zależy głównie od nas samych. Ludziom we wszystkich okresach życiowych i w każdym wieku potrzebne jest towarzystwo. Im bardziej człowiekowi przybywa lat, tym bardziej potrzebuje obecności drugiego człowieka. To właśnie kontakty i spotkania z ludźmi dają nam radość z życia.
    W sali wiejskiej w Wojnowicach w piątek 22 stycznia 2016 roku, seniorzy bawili się na corocznym Balu Seniora. Była to kolejna zabawa, na której starsi czy niepełnosprawni mieszkańcy naszej gminy mogli w miłym gronie, wśród przyjaciół spędzić kilka chwil i potańczyć przy dźwiękach muzyki biesiadnej oraz wziąć udział w różnych zabawach integracyjnych.

    czytaj całośćczytaj całość...

    Dołączona galeria:

    nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

    pelna galeriaZobacz pełną galerię (14 fot.)...


     Aktorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy w „anielskich” rolach

     2016-01-22

     Kolejny rok przed nami. To czas na podejmowanie nowych wyzwań, ale też na wzbogacanie naszych doświadczeń i doskonalenie umiejętności. Nasi seniorzy z Domu Dziennego Pobytu są uzdolnieni w wielu dziedzinach i swoim zasobnym warsztatem chcą dzielić się z innymi. Wzięli udział w spotkaniu noworocznym w Pniewach, którego uczestnikami byli tez seniorzy z zaprzyjaźnionych Domów z Buku i Grodziska Wlkp. Podczas imprezy każdy Dom zaprezentował swój program artystyczny. Nasza grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” wystawiła, pełen refleksji nad naszym codziennym życiem, spektakl pt.: „Gość oczekiwany”. Sztuka ta jest przypowieścią o wierze, nadziei, pokorze a także o pysze i głupocie ludzkiej. Jezus istotnie przychodzi do każdego człowieka, który Go zaprosi. Ale rzadko u kogo zostaje dłużej.
     Aktorzy z opalenickiego Domu odwiedzili też Dom Pomocy dla osób starszych w Opalenicy prowadzony prze Zgromadzenie Sióstr Albertynek i dla ich podopiecznych zaprezentowali również wspomnianą wcześniej sztukę. Po części artystycznej wszyscy razem zasiedli do stołów, gdzie przy kawie i cieście oddali się ciekawym pogawędkom.
     Mamy nadzieję, że nasi seniorzy przyczynili się do wniesienia odrobiny radości i nadziei do ich codzienności.


     Iwona Tadyszak

     Dołączona galeria:

     nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

     pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


      II Turniej Unihokeja Świetlic środowiskowych

      2016-01-22

      Dnia 20 stycznia 2016r. w godzinach od 11 do 13 odbył sie II Turniej Unihokeja Świetlic. Uczestnikami były dzieci ze świetlic środowiskowych z elementami socjoterapii z Opalenicy, Rudnik, Daków Mokrych, Wojnowic. Impreza sportowa odbyła się po raz drugi i dostarczyła uczestnikom nie tylko ducha rywalizacji ale przede wszystkim mnóstwo dobrej zabawy. Turniej odbył się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wojnowicach. Organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej, a turniej przygotowała i przeprowadziła Mirosława Narożna - wychowawca ze świetlicy w Wojnowicach.

      czytaj całośćczytaj całość...

      Dołączona galeria:

      nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

      pelna galeriaZobacz pełną galerię (11 fot.)...


       Podzielmy się opłatkiem

       2016-01-07

       Życzenia zdrowia, optymizmu, wiary i pogody ducha rozbrzmiewały z ust uczestników spotkania bożonarodzeniowego, które odbyło się 22 grudnia 2015 roku.
       Corocznie Burmistrz Opalenicy wraz z dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy zapraszają bezdomnych, niepełnosprawnych, starszych i samotnych mieszkańców Gminy, aby wspólnie zasiedli przy wigilijnym stole i wspólnie połamali się opłatkiem. Tym razem zaproszenie przyjęło ok. 60 osób.
       Spotkanie poprzedziła msza święta odprawiona w intencji chorych, starszych i samotnych w kościele Św. Józefa. Po mszy świętej odbyło się spotkanie wigilijne w restauracji „Staromiejska” w Opalenicy. Organizatorzy zatroszczyli się o to, aby wigilia przebiegała w prawdziwie świątecznej atmosferze. Tak więc za nim wszyscy zgromadzeni zasiedli do zapełnionego tradycyjnymi wigilijnymi potrawami stołu, połamno się opłatkiem z pełnymi serdeczności życzeniami. Nie zabrakło też wspólnego odśpiewania kolęd i obdarowania każdego upominkiem.
       W przeżywaniu świątecznej atmosfery pomogły także dzieci z klasy 2b Szkoły Podstawowej w Opalenicy, które pod okiem wychowawcy Katarzyny Ciechańskiej wspaniale zaprezentowały inscenizację nocy Bożego Narodzenia.
       Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym każdy z nas w zaciszu domu pełnego ciepła rodzinnego i miłości, wspólnie z rodziną spędza czas. Organizatorom udało się wprawić uczestników spotkania w ten wyjątkowy nastrój świąteczny.       Iwona Tadyszak

       Dołączona galeria:

       nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

       pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


        WYKAZ NOCLEGOWNI, OGRZEWALNI I SCHRONISK DLA BEZDOMNYCH W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM

        2015-12-31

        POW. NOWOTOMYSKI POSADÓWEK 1 tel. 515499675
        POW. NOWOTOMYSKI WŁADYSŁAWOWO 68 tel. 614417196
        POW. NOWOTOMYSKI MARSZEWO 1 tel. 614414582
        POW. MIĘDZYCHODZKI CHUDOBCZYCE 27 tel. 612935004
        POW. OBORNICKI GOŚCIEJEWO 52A tel. 672684932
        POW. OBORNICKI ROGOŹNO ROŻNOWICE 33 tel. 672671300
        POZNAŃ BOTANICZNA 2 tel. 618470127
        POZNAŃ MICHAŁOWO 68 tel. 618798212
        POZNAŃ BORÓWKI 8 tel. 618705770
        POZNAŃ POGODNA 55 tel. 618614580
        POZNAŃ WIDŁAKOWA 3 tel. 618206481
        POW. GRODZISKI RAKONIEWICE BŁOŃSKO 37A tel. 614443001
        POZNAŃ POGODNA 55 tel. 618614580


        Nasi seniorzy nie próżnują

        2015-12-30

        Seniorzy opalenickiego Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów realizują się na wielu polach. Śpiewają, odgrywają role na scenach, malują, tworzą niesamowite prace ręczne. Swoją twórczość starają się jak najczęściej prezentować podczas różnego rodzaju spotkań okolicznościowych, kulturalnych, festiwalach i przeglądach. Dzięki występom na scenie przed szerszym gronem odbiorców zmienia się ich spojrzenie na siebie. Zaczynają postrzegać siebie jako osoby wartościowe, twórcze, ważne, mające coś ciekawego do zaproponowania, mające dostęp do kultury i biorące udział w jej tworzeniu. W ostatnich miesiącach 2015 roku nie próżnowali i można ich było oglądać oraz słuchać nie tylko na terenie naszej gminy.
        Grupa teatralna „ Nigdy nie jest za późno” występ podczas Festiwalu VIII Dopiewska Jesień Teatralna oraz spotkania dla dzieci w Wiejskim Domu Ludowym w Rudnikach.
        Wesołe Seniorki wystąpiły podczas Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej, Jarmarku Świątecznego w Opalenicy, spotkań opłatkowych w Sielinku dla opalenickich emerytów i w restauracji Staromiejska dla mieszkańców Gminy Opalenica.


        Iwona Tadyszak

        Dołączona galeria:

        nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

         DYŻUR PSYCHOLOGA W STYCZNIU 2016r.

         2015-12-29


         DYŻUR PSYCHOLOGA W STYCZNIU 2016r.
         ODBĘDZIE SIĘ W TERMINACH:


         4 STYCZEŃ,
         18 STYCZEŃ
         W GODZINACH OD 15.30 DO 17.30
         OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ
         W OPALENICY I PIĘTRO


         PROSIMY O WCZEŚNIEJSZY KONTAKT TEL. 61 44 77 280
         SPOTKANIE GRUPY WSPARCIA DLA RODZICÓW ODBĘDZIE SIĘ
         11 STYCZNIA 2016r.
         W GODZINACH OD 15.30 DO 17.30


         OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ
         W OPALENICY I PIĘTRO


         W Krainie świętego Mikołaja

         2015-12-23

         Dzieci z naszych świetlic środowiskowych z elementami socjoterapii odwiedziły DELI Park. Święta Bożego Narodzenia pełne są barw, błyskotek i ciepła. Tak też wygląda w tym czasie Deli Park w Trzebawiu, cały udekorowany strojnymi choinkami i bogatymi ozdobami świątecznymi z prawdziwą Szopką Bożonarodzeniową. Podczas wizyty u Św. Mikołaja dzieci nie tylko mogły podziwiać jego piękna krainę skapaną w milionie światełek ,ale też zdobyły pożyteczne umiejętności. Na warsztatach elfów przygotowały ozdoby świąteczne, natomiast podczas warsztatów kulinarnych zdobiły korzenne pierniki, które mogły później ze smakiem zjeść.
         Każdy milusiński otrzymał też upominek od Świętego Mikołaja.
         Wyjazd odbył się dnia 22 grudnia 2015, wzięło w nim udział 98 dzieci ze świetlic wraz z wychowawcami. Organizatorem wyprawy był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.

         Iwona Tadyszak

         Dołączona galeria:

         nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

         pelna galeriaZobacz pełną galerię (13 fot.)...


          Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020

          2015-12-18

          Od końca 2014 r. w Polsce realizowany jest Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ). Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD).
          Program został opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
          Główny cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków. Funkcję Instytucji Zarządzającej Programem (IZ) pełni Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Instytucji Pośredniczącej (IP) – Agencja Rynku Rolnego (ARR), która jest odpowiedzialna m.in. za podpisywanie umów z dostawcami żywności oraz organizacjami partnerskimi, których zadaniem jest dystrybucja produktów żywnościowych na poziomie regionalnym i lokalnym.
          Uprawnienie do korzystania z pomocy żywnościowej jest uwarunkowane znajdowaniem się w trudnej sytuacji życiowej (sytuacje takie wymienia art. 7 ustawy o pomocy społecznej) oraz spełnianiem kryterium dochodowego, które zostało określone na poziomie 150% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej, tj. 951 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 771 zł w przypadku osoby w rodzinie.
          Skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej wydają Ośrodki Pomocy Społecznej.
          Podprogram 2015 rozpoczął się w maju 2015 r. Dystrybucja żywności potrwa do końca kwietnia 2016 r. Od 2015 r. organizacje zobowiązane są prowadzić tzw. działania towarzyszące, mające na celu włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących. Poza pomocą żywnościową będą one uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach aktywizujących – warsztatach, m.in. z zakresu właściwego zarządzania domowym budżetem czy optymalnego wykorzystania otrzymywanej żywności, aby zapobiec jej marnotrawieniu.

          Dołączone pliki:


          Święty Mikołaj w świetlicach

          2015-12-16

          Święty Mikołaj, czy ktoś dziś w niego wierzy? Przecież wiadomo, że prezenty to mama, tata czy kolega w klasie. Jednak nastój świąt Bożego Narodzenia sprawia, że każdy z nas chce uwierzyć, że znajdzie pod choinką to, co sobie wymarzył. A jeżeli nawet zostaniemy obdarowani czymś zgoła innym to nic- przecież liczy się gest.
          Gwiazdkowego Mikołaja niektórzy z nas wyczekują cały rok. Młodsi słyszą – Jak będziesz grzeczny, to Gwiazdor na pewno przyjdzie z prezentami. I czekamy…

          czytaj całośćczytaj całość...

          Dołączona galeria:

          nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

          pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


           Warsztaty dla członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Opalenicy

           2015-12-09

           Realizując Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Opalenica, Gminny Zespół Interdyscyplinarny podjął współpracę z Fundacją - Poznańskim Centrum Profilaktyki Społecznej, w ramach której zorganizowano warsztaty z zakresu pracy z osobą stosującą bądź doświadczającą przemocy.
           W siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy dnia 25 listopada 2015r. członkowie Zespołu doskonalili metody pracy i poznawali nowe narzędzia w realizacji procedury „Niebieskie Karty”. Specjaliści z Fundacji Agnieszka Zachmann i Tomasz Posłuszny zaprezentowali nowe kierunki i standardy działań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Uczestnicy mieli możliwość przedstawienia sytuacji z własnego doświadczenia i omówienia sposobów działań i rozwiązań.
           Warsztaty stanowią część projektu Wielkopolskiej Kampanii Informacyjnej na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, o idei której poinformowali prowadzący zachęcając jednocześnie do korzystania z jej zasobów.


           Magdalena Dzięcioł

           Dołączona galeria:

           nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana            Zobacz także: archiwum"Aktualności" (archiwum)...

            przejdź do góry...

            Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy. ul. Wyzwolenia 27, 64-330 Opalenica, tel. (61)44-77-280

            Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji