Internetowy serwis informacyjny Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy 2014-11-26
 
 
         Menu Główne

  

Aktualności

  

Terminy wypłat świadczeń

  

Świadczenia

  

Druki

  

Wymagane dokumenty

  

Prawo

  

Europejski Fundusz Społeczny

  

Telefony zaufania

  

Ważne adresy

  

Polecane strony

  

Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny

  

Nabory na stanowiska

  

Świetlica Środowiskowa
z Elementami Socjoterapii

  

Dom Dziennego Pobytu
dla Seniorów

  

Kontakt
 
Listopad 2014

Licznik odwiedzin:
19097
    Aktualności

  Seniorzy z przedstawieniem u Albertynek

  2014-11-03

  Nasza grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” odwiedziła Dom Pomocy dla osób starszych w Opalenicy prowadzony prze Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Dom mieści się przy ulicy Młyńskiej i obecnie przebywa w nim około 20 podopiecznych. Podopiecznymi są starsze siostry, ale także ludzie chorzy, starsi, których nie stać na miejsce w domach opieki. Nasi aktorzy przedstawili spektakl pt.: „Kopciuszek” z udziałem lalek. Ten gatunek sztuki zwany jest bunraku czyli tradycyjną formą teatru japońskiego gdzie narrator opowiada historię, a aktorzy – lalkarze przedstawiają ją widzom lakami. Historia pięknej panny o przydomku Kopciuszek jest nam wszystkim doskonale znana i cały czas wzrusza niemal każdego z nas. Tak było też tym razem. Po barwnym przedstawieniu wystąpiła zaprzyjaźniona z naszym Domem Nadia, która zatańczyła ludowy taniec kazachski. Ten pełen powabu i lekkości występ zachwycił nas bardzo.
  Po części artystycznej wszyscy razem zasiedliśmy do stołów, gdzie przy kawie i cieście oddaliśmy się ciekawym pogawędkom.
  Mamy nadzieję, że naszą wizytą na chwile przenieśliśmy podopiecznych Domu Pomocy w Opalenicy w świat magii i że pozwoliliśmy im oderwać się od codziennych zmagań z chorobą, samotnością i tęsknotą.
  Charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Albertynek jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, podobnie jak to czynił ich założyciel. św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego. Nasi seniorzy także przyczynili się do wniesienia odrobiny radości i fantazji do ich życia.


  Iwona Tadyszak

  Dołączona galeria:

  Zobacz pełną galerię (9 fot.)
  Piękny Poznań odkryty przez naszych najmłodszych

  2014-10-28

  Poznańska starówka z renesansowym ratuszem i słynnymi koziołkami ma magiczną atmosferę. Ponad sto dzieci ze świetlic środowiskowych z elementami socjoterapii z Opalenicy, Wojnowic, Rudnik, Jastrzębnik i Daków Mokrych wybrało się w dniach 21 i 23 października na dwugodzinny relaksujący spacer po Poznaniu w towarzystwie przewodnika. Celem było zdobycie więcej interesujących informacji na temat tego pełnego kontrastów miasta. Dzieci rozpoczynały zwiedzanie od Alei Marcinkowskiego, a następnie podążając Traktem Królewskim odwiedziły Katedrę, Pałac Górków, Stary Rynek i Zamek Przemysła. Mieszkamy tak niedaleko od Poznania a niewielu z nas wie, że na przykład Poznański zamek królewski na Górze Przemysła przez większość historyków uznawany jest za najstarszą rezydencję królewską w Polsce. To tam narodziło się godło państwa polskiego - biały orzeł na czerwonym tle. Wielu innych ciekawych informacji i cennej wiedzy zdobyli młodzi mieszkańcy naszej gminy podczas wyprawy do Poznania. Spacer z przewodnikiem zakończył się smacznym obiadem i deserem w restauracji Madagaskar.
  Historyczny Poznań to klasyczne wycieczki adresowane do każdego, kto jest ciekaw naszego byłego wojewódzkiego miasta – zarówno młodszy jak i starszy usłyszy i zobaczy coś ciekawego. Jedno jest pewne - to nie ostatnia nasza wyprawa do Poznania. Przed nami jeszcze wiele do zdobycia.


  Iwona Tadyszak

  Dołączona galeria:

  Zobacz pełną galerię (8 fot.)
  Rowerem po naszej Gminie

  2014-10-09

  Październik rozpieszcza nas nadal słoneczną aurą, dzięki czemu mamy w sobie dużo sił i chęci do aktywności. Okolice Opalenicy są niezwykle urokliwe i wcale nie trzeba przemierzać setek kilometrów, żeby nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami. Trzydziesto- osobowa grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy z rowerowego siodełka podziwiała urokliwe krajobrazy i interesujące wsie Gminy Opalenica. Rajd rowerowy odbył się 7 października 2014r. Nieforsująca trasa, miłe towarzystwo, przygotowany posiłek i napoje zapewniły uczestnikom przyjemne spędzenie wolnego czasu i w dodatku bardzo aktywnie.
  Organizatorem rajdu był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.


  Iwona Tadyszak

  Dołączona galeria:
  Zapytanie ofertowe na kurs opiekuna osoby starszej i opiekuna osoby zależnej

  2014-10-09


  Zapytanie ofertowe na kurs opiekuna osoby starszej i opiekuna osoby zależnej

  Zapytanie ofertowe na kurs komputerowy

  2014-10-09


  Zapytanie ofertowe na kurs komputerowy

  Zapytanie ofertowe na kurs obsługi kas fiskalnych (z fakturowaniem)

  2014-10-06


  Zapytanie ofertowe na kurs obsługi kas fiskalnych (z fakturowaniem)

  Ogólnopolski Przegląd Sceniczny „Starsi Panowie Dwaj”

  2014-09-23

  Zespół teatralny pod przewodnictwem Walentyny Śniegurskiej z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Opalenicy miał zaszczyt reprezentować nasze miasto w Ogólnopolskim Przeglądzie Scenicznym „Starsi Panowie Dwaj” pod patronatem Stowarzyszenia Pomocy Ludziom Starszym i Niepełnosprawnym im. Papieża Jana Pawła II w Krakowie, który odbył się w Solinie w WDW Jawor od 15 do 19 września 2014.
  Grupa przedstawiła spektakl „Powróćmy jak za dawnych lat”. Sztuka dotyczyła czasów średniowiecza i renesansu. Przedstawiała wartość i życie kobiet w tych czasach.
  Grupę pod nazwą „Nigdy nie jest za późno” nazwaliśmy tak dlatego, że w każdym wieku można realizować się i spełniać marzenia. Sztukę nagrodzono dyplomem i pamiątką w postaci maski scenicznej za udział w przedstawieniu.
  W czasie wolnym przy pięknej pogodzie pływaliśmy promem po Jeziorze Solina , zwiedzaliśmy Zaporę Solińską a również Cerkiew Prawosławną i Sad Biblijny.

  Walentyna Śniegurska

  Dołączona galeria:

  Zobacz pełną galerię (8 fot.)
  Świetlice na rajdzie „Klonowego Liścia”

  2014-09-10

  Tradycyjnie w pierwszym wrześniowym weekendzie na ternie pojezierza międzychodzko-sierakowskiego odbył się Ogólnopolski Jesienny Rajd Abstynencki „Klonowego Liścia”. Tegoroczna 28 edycja rajdu miała start we wsi Ławica, a szlak prowadził do Chalina. Mnóstwo ciekawych i nieprawdopodobnych informacji na temat tamtejszej fauny i flory zebrali uczestnicy podczas spaceru z przewodnikiem.
  W rajdzie uczestniczyło kilkuset uczestników z całej Polaki w tym jak co roku 40-osobowa grupa z gminy Opalenica.
  Opaleniccy uczestnicy, dzieci ze świetlic środowiskowych z elementami socjoterapii z Opalenicy, Wojnowic, Rudnik, Daków Mokrych sobotę i niedzielę (6-7 września) spędziły niezwykle aktywnie. Sobotnia część rajdu, rozpoczęła się w Ławicy. Po oficjalnym otwarciu rajdu, odbyły się biegi przełajowe i w tej konkurencji młodzi opaleniczanie zdobyli kilka medali. W samo południe wyruszyła kolumna rajdowa z Ławicy do Chalina, która podzielona na grupy, pod opieką przewodników spacerowała pięknymi zakątkami międzychodzkiej ziemi. Spacer uwieńczono ciepłym posiłkiem.
  Po powrocie do Sierakowa odbyła się Msza Św. Polowa, a po niej gry integracyjne i zabawy taneczne.
  W niedzielę w ramach rajdu odbyły się turnieje sportowe, w których nasze dzieci zaznaczyły również swoją obecność zdobywając trofea pucharowe. Następnie wręczono uczestnikom nagrody i upominki. Popołudniu dzieci przepełnione wrażeniami wróciły do domów.


  Iwona Tadyszak

 • więcej ...
   Rajd Klonowego Liścia 2014 w powiecie międzychodzkim tradycyjnie odbywa się co roku w pierwszy wrześniowy weekend. W tym roku uczestnicy rajdu wybrali się na sobotnie przełaje z Ławicy do Chalina. Wcześniej w Ławicy dzieci i dorośli uczestnicy rajdu Klonowego Liścia ścigali się w bieganiu.
   W rajdzie uczestniczyło około 40 dzieci ze świetlic z środowiskowych z elementami socjoterapii w Opalenicy, Wojnic, Rudnik i Dakowych Mokrych.
   Uczestnicy z naszych świetlic zdobyli medale w następujących konkurencjach: Piłka nożna, biegi, rzut kaloszem, rzut rzutkami do tarczy.


   WYJAZD godz. 6:45

   PROGRAM XXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO JESIENNEGO RAJDU ABSTYNECKIEGO „KLONOWEGO LIŚCIA” 2014

   Sobota, 6 września:

   8:00- zakwaterowanie na terenie Ośrodka TKKF w Sierakowie, zgłoszenie na zawody sportowe
   8:30 – informacje dla kierowców autokarów – biuro rajdu
   9:00 - wyjazd uczestników Rajdu do Puszczy Noteckiej
   10:00 – otwarcie rajdu
   10:30 - biegi przełajowe- dzieci + dorośli
   12:00 - wymarsz na trasę rajdu- Puszcza Notecka. Trasa liczy ok. 8 km.
   15:30 – Grochówka, powrót do Ośrodków
   19:00 - msza św. Polowa – OSiR Sieraków
   20:30 – 1:00 - zabawa taneczna z zespołem "Szafiry"- ośrodek TKKF ( loteria fantowa)

   Niedziela, 7 września:

   8:00 –9:00 - śniadanie -stołówka TKKF
   9:00 - blok imprez rekreacyjno-sportowych - Ośrodek TKKF
   Turniej strzelecki, turniej piłki siatkowej, turniej piłki nożnej, turniej drużynowy w kręgle: przewiduje się start po jednej drużynie 3-osobowej z Klubu, turniej darta- dzieci, biegi dla dzieci, blok konkurencji zręcznościowych dla dzieci
   13:00 – koncert muzyczny
   13:30 - wręczenie nagród i upominków
   14:00 - uroczyste zakończenie Rajdu

   POWRÓT OKOŁO GODZ. 15:30/16:00- dzieci zostaną odwiezione autokarem pod Szkoły Podstawowe w Rudnikach, Jastrzębnikach, Opalenicy, Wojnowicach i Dakowych Mokrych

 • Dołączona galeria:

  Zobacz pełną galerię (11 fot.)
  Seniorzy na grzybach

  2014-09-08

  Kończące się tego roku lato, rozpieszcza nas piękną aurą. Słońce i wysoka temperatura sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Warto więc wyjść z domu i pojeździć na rowerze, pospacerować z kijkami czy odwiedzić okoliczne lasy. Grupa około 40 seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy w ramach propagowania aktywności i zdrowia, wyjechała do lasu w Jastrzębsku w poszukiwaniu grzybów. Spacer po lesie okazał się dla nich niezwykle owocny . Każdy z uczestników zebrał koszyk grzybów, które z ogromnym apatytem zjedli w domach na obiad. Dwugodzinny spacer po lesie w miłym towarzystwie, zakończył się ze smacznym ciastem drożdżowym i ciepłą kawą.
  Nasi seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w tego typu wyprawach. Mamy nadzieję, że korzystna aura utrzyma się jeszcze we wrześniu, albowiem mamy w planach zorganizować rajd rowerowy.


  Iwona Tadyszak

  Dołączona galeria:
  Zapytanie ofertowe

  2014-08-22


  Zapytanie ofertowe na kurs florystyczny
  Zorganizowanie i przeprowadzenie kursu florystycznego

  Dołączone pliki:


  1) Zapytanie ofertowe

  Grupa wsparcia

  2014-08-20

  Grupa wsparcia jest formą pomocy dla osób przeżywających podobne trudności czy problemy.
  Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy zaprasza do udziału w bezpłatnych spotkaniach przy wsparciu psychologa, które odbywać się będą w budynku Ośrodka przy ul. Wyzwolenia 27 (I piętro) według harmonogramu:


  22.08.2014r.     16-18
  05.09.2014r.     16-18
  19.09.2014r.     16-18
  03.10.2014r.     16-18
  17.10.2014r.     16-18
  31.10.2014r.     16-18
  14.11.2014r.     16-18
  28.11.2014r.     16-18

  Podczas spotkań grupy wsparcia istnieje możliwość rozmowy z innymi osobami doznającymi negatywnych emocji czy przeżywających przykre sytuacje, nie obawiając się krytyki czy oceny. Wymiana doświadczeń jest szansą na poczucie, że nie jest się samemu z problemami co w konsekwencji wzmacnia poczucie własnej wartości. W bezpiecznej atmosferze można uzyskać wsparcie, które ma sprzyjać łatwiejszemu radzeniu sobie z wyzwaniami.

  W RAMACH REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
  MOŻNA SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNYCH PORAD PSYCHOLOGA
  W OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ
  W OPALENICY UL. WYZWOLENIA 27 (I PIĘTRO)


  14.08.2014r. 16-18
  29.08.2014r. 16-18
  12.09.2014r. 16-18
  26.09.2014r. 16-18
  10.10.2014r. 16-18
  24.10.2014r. 16-18
  07.11.2014r. 16-18
  21.11.2014r. 16-18

  Zapytanie ofertowe na kurs brukarza

  2014-08-19


  Zapytanie ofertowe na zorganizowanie i przeprowadzenie kursu brukarza


  Dołączone pliki:


  1) Zapytanie ofertowe na kurs brukarza

  Zapytanie ofertowe

  2014-08-19


  Zapytanie ofertowe na zorganizowanie i przeprowadzenie kursu budowlanego

  KOMUNIKAT

  2014-08-07


  Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy informuje, iż wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2014/2015 będzie można pobierać od dnia 18 sierpnia 2014 r. w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy, ul. Wyzwolenia 27, pokój nr 1 w godzinach od 7.15 do 15.15.

  Wnioski należy składać od dnia 01 września 2014 r. do dnia 15 września 2014 r., a w przypadku słuchaczy kolegiów do dnia 15 października 2014 r.

  Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 456 zł

  Wakacje poza świetlicami

  2014-07-28

  Słońce, plaża, morze, spacery i przygoda, jeszcze dodać do tego cudowne krajobrazy, smaczne jedzenie i doborowe towarzystwo - oto przepis na udany wypoczynek!
  I właśnie w ten sposób wypoczywały dzieci ze świetlic środowiskowych z elementami socjoterapii z Opalenicy, Wojnowic, Jastrzębnik, Rudnik i Daków Mokrych podczas pobytu w Smołdzińskim Lesie w dniach od 22 do 26 lipca 2014r. Malownicze tereny Słowińskiego Parku Narodowego są niebywałą atrakcją krajobrazu Polski. Mnóstwo tam wysokich wydm, jezior, punktów widokowych, unikatowych roślin i zwierząt. Dzieci wypoczywały w Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym Fiord/Beata, gdzie do dyspozycji miały całą infrastrukturę ośrodka z boiskami, sprzętem do gier i salkami do zajęć.

 • więcej ...
   Codziennie wczasowicze korzystali z kąpieli wodnych i słonecznych pod okiem ratownika wodnego. Unikalną atrakcją był spacer po 3,5 kilometrowej czołpińskiej ruchomej wydmie, gdzie trud zmagania się z upałem i gorącym piaskiem został wynagrodzony kąpielą w orzeźwiającym Bałtyku. Dzieci odbyły tez rejs po morzu statkiem wycieczkowym Dragon. Rejs repliką XVII -wiecznego galeonu przeniósł ich w świat piratów i morskich przygód. Podczas każdej koloni odbywa się chrzest nowych kolonistów. Nie zabrakło go również na naszej. Po zjedzeniu tajemniczej mikstury Prozerpiny, nadaniu imienia kolonijnego przez Neptuna oraz złożenia uroczystej przysięgi kolonisty każdy uczestnik stał się pełnomocnym członkiem naszej kolonii.
   Poza walorem turystycznym i rekreacyjnym, podczas kolonii prowadzone były też zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki uzależnień.
   W wypoczynku wzięło udział 44 dzieci z terenu naszej gminy. Kolonie się zakończyły ale pozostało mnóstwo wrażeń, nowych doświadczeń i zażyłych przyjaźni.


   Iwona Tadyszak

 • Dołączona galeria:

  Zobacz pełną galerię (14 fot.)

     Zobacz także: Aktualności - archiwum (16-75 z 75)


         Świadczenia

  

Pomoc Społeczna

  

Świadczenia rodzinne i zasiłki dla opiekunów

  

Fundusz alimentacyjny

  

Dodatki mieszkaniowe i dodatek energetyczny

  

Stypendia
 
         Druki

  

Pomoc Społeczna

  

Świadczenia rodzinne

  

Fundusz alimentacyjny

  

Dodatki mieszkaniowe i dodatek energetyczny

  

Stypendia
 
         Wymagane dokumenty

  

Pomoc Społeczna

  

Świadczenia rodzinne i zasiłki dla opiekunów

  

Fundusz alimentacyjny

  

Dodatki mieszkaniowe i dodatek energetyczny

  

Stypendia
 
Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy. ul. Wyzwolenia 27, 64-330 Opalenica, tel. (61)44-77-280

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji